Medzi Stupavou a Mariankou sa nachádza nenápadný kopec s čudesným názvom Vrchná hora s nadmorskou výškou len 282 m. Takmer zo všetkých strán je oblepený záhradkami, chatami a, samozrejme, plotmi, ktoré značne obmedzujú možnosti prístupu na jeho vrchol. A ten vrchol so svojimi slnkom zaliatými lúčkami mi jedného dňa zakýval, žeby nebolo od veci ho navštíviť a rozhliadnuť sa z neho po okolí.
Vrchná hora |
Celé roky som okolo tohto kopca behával, bicykloval s deťmi a teraz sem chodím so psami. Pohyb okolo neho umožňujú nespevnené vozové cesty, väčšinou lemované plotmi. Až nedávno, na juhozápadnom svahu kopca, kde prevládajú nepriechodné listnaté lesíky, som si všimol nenápadný chodník, ťahajúci sa hore trávnatým svahom. Týmto chodníkom sme sa krátko pred vlaňajšími Vianocami spolu so synom Milanom a dvoma psami dostali do vrcholovej časti kopca, kde sa nám začala otvárať nečakane zaujímavá krajina.
Po ceste z Marianky na okraji záhradkárskej oblasti míňame zosuv cesty po nedávnych povodniach |
Vo vrcholových partiách je zreteľné terasovité formovanie terénu, svedčiace o dlhodobom intenzívnom využívaní týchto pozemkov v minulosti. |
Na viacerých miestach sú viditeľné odkryvy piesčitého podložia, na ktorých sa nemalou mierou podieľala aj lokálna ťažba piesku na stavebné účely. |
Zistili sme, že Vrchná hora nie je len taký bezvýznamný kopček v predhorí Malých Karpát, ale je to územie európskeho významu s 3. stupňom ochrany, ktoré je od roku 2017 zaradené do sústavy európskych chránených území NATURA 2000. Budované je horninami z obdobia mladších treťohôr, ktoré sú pozostatkom ustupujúceho mora. Striedajú sa tu piesky s lavicami pevnejších pieskovcov, v ktorých možno nájsť mnoho odtlačkov a odliatkov jadier lastúrnikov a ulitníkov a zvyšky ich schránok, podobne ako na neďalekom Sandbergu na Devínskej Kobyle. Vyskytujú sa tu aj bochníkové pieskovcové konkrécie a časté sú aj polohy piesčitých riasových vápencov, rozpadnutých na veľké bloky. Na svahoch a vrcholových plošinách nachádzajú unikátne rastlinné spoločenstvá s množstvom chránených a vzácnych druhov rastlín aj živočíchov. Podmienky pre ich výskyt boli vytvárané už v 16. storočí, odkedy sa tu pestoval vinič.Tieto časy pripomína aj kaplnka, zasvätená sv. Urbanovi, patrónovi vinárov, postavená na úpätí Vrchnej hory na juhovýchodnom okraji Stupavy neďaleko križovatky ulíc Marianská a Slnečná. Vrcholové partie a severné svahy v minulosti pravdepodobne slúžili ako obecný pasienok. Po znárodnení v päťdesiatych rokoch 20. storočia boli viaceré vinice rozparcelované a premenené na záhrady. Zvyšné vinice na Vrchnej hore spustli, podobne ako postupne spustli aj všetky ostatné vinice a ovocné sady v širšom okolí Stupavy.
Podrobnejší popis Vrchnej hory je v doporučených referenciách č.1 až 5.
Tabuľka s vyznačením kategórie územia a zakázaných činností |
Napriek svojmu významu nenájdeme na Vrchnej hore ani informačnú tabuľu, ani náučný chodník, či turistické značky, len nenápadnú zelenú tabuľku a spleť chodníkov, u ktorých treba vedieť rozlíšiť, či ide o chodníky vyšliapané lesnou zverou, alebo či ich používajú aj ľudia. Ostatné je už vecou improvizácie a orientácie. Milan sa v priebehu výletu vytasil s GPS-kou, ale jeho úsilie hanebne zlyhalo. Výstup aj zostup sme riešili z lesnej vozovej cesty, ktorá sa tiahne juhozápadným úbočím kopca, a to od odbočky z Marianskej cesty ponad spomínanú kaplnku sv. Urbana až po záhradkárskú osadu neďaleko Marianky. Z tejto cesty je možné na niekoľkých miestach dostať sa na vrcholové partie kopca. Tam vás čakajú rozprávkové výhľady na všetky svetové strany.
Výhľad na Stupavu |
Výhľad na Devínsku Kobylu a Devínsku Novú Ves |
Niektoré chodníky vyzerajú, ako keby boli udržiavané ... |
Staršie osamelé stromy vyzerajú v tejto krajine obzvlášť pôsobivo |
Hrad Pajštún |
Nález oddychovej lavičky nás ubezpečuje, že to tu nie je až také opustené |
Vždy ma poteší, keď vidím na strome vtáčiu búdku, alebo krmítko |
Túto malebnú pešinku onedlho preruší pletivo záhradných plotov, ... |
... ale aspoň je odtiaľto pekný výhľad na Malé Karpaty |
Väčší odkryv piesčitého podložia, alebo pieskovisko, na mapách značené ako Pieskovisko |
Vrchná hora je Devínskej Kobyle podobná nielen výskytom vzácnej fauny, flóry, či skamenelín. Ide o územie, ktoré vzhľadom na chýbajúci manažment v minulosti (kosenie, pasenie) postupne zarastá náletovými kríkmi, čo vedie k poklesu populácii chránených druhov rastlin a živočíchov. Preto sa tu organizujú brigády, v rámci ktorých sa hlavne odstraňujú náletové kroviny (napr. vo februári 2022), alebo sa zbierajú odpadky a likvidujú sa zvyšky starých oplotení (napr. v marci 2024), pričom tieto podujatia majú aj formu exkurzií za účasti odborníkov (viď rdoporučené referencie č.6 a 7).
Treba veriť, že tomuto vzácnemu územiu sa raz dostane náležitá pozornosť a ochrana a že toto územie nebude nakoniec rozparcelované na stavebné pozemky a záhrady, ako to u nás býva zvykom. |
Foto: P.Vyskočil
Doporučené referencie:
1. Mapa územia
https://mapy.cz/zakladni?source=osm&id=1067270879&x=17.0468449&y=48.2612870&z=17
2.Vrchná hora v sústave Natura 2000
https://www.sopsr.sk/natura/index.php?p=4&sec=5&kod=SKUEV0911
3.Stručný popis územia
https://ibot.sav.sk/usr/Ivet/docs/pdf15_A5knihazal.pdf
4.Podrobnejší popis územia
https://pastekar.blogspot.com/2019/06/vrchna-hora-pri-stupave.html
5.Nelesné rastlinné spooločenstvá územia
https://ibot.sav.sk/usr/Ivet/docs/Vrchna%20hora.pdf
6. a 7. Brigády na Vrchnej hore
https://chkozahorie.sopsr.sk/brigada-na-vrchnej-hore-dopadla-na-vybornu/
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára